دسته‌بندی نشده

آموزش بازی استوژیت

در بازی مهیج و دسته جمعیاستوژیت
پیش بینی و تعبیر کنید و امتیاز بگیرید!!

استوژیت را می توان از بازی های بسیار سرگرم کننده دسته جمعی دانست که میتواند به راحتی جمعی تا ۸ نفر را برای مدتی سرگرم کند و اوقات خوشی را برای شما فراهم کند. بازی دسته جمعی استوژیت که نمونه ایرانی شده بازی دیکسیت می باشد که در سال ۲۰۰۸ در سراسر جهان منتشر شده است.

ماجرای بازی دسته جمعی استوژیت

در توضیحات بازی آمده است که تعبیر کننده خواب های پادشاه که استوژیتاک اعظم نام دارد در حال ترک قصر می باشد و قرار است کسی جای او را بگیرد . حال این شما و دیگر بازیکنان هستید که باید برای گرفتن این مقام عالی با هم رقابت کنید و عنوان استوژیتاک اعظم را به دست آورید!

معرفی اجمالی بازی دسته جمعی استوژیت

این بازی که در ردیف بازی های پارتی گیم یا دسته جمعی قرار می گیرد با امتیاز ۱۶۳ کلی و ۱۴ در بازی های دسته جمعی توانسته طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کند. اگر تا به حال استوژیت را بازی نکرده اید یا در بازی های دسته جمعی تجربه ای ندارید پیشنهاد می کنیم در ادامه با دانی چی همراه باشید تا با این بازی دسته جمعی باحال و جالب بیشتر آشنا شوید.

نحوه بازی استوژیت

استوژیت دارای ۹۶ کارت با تصویر های مختلف و جذاب می باشد که هر کدام از این کارت ها نشان دهنده یکی از خواب های پادشاه می باشد. آغاز بازی به این گونه می باشد که کارت ها را مخلوط کرده و به هریک از بازیکنان ۶ عدد کارت می دهیم. هر یک از بازیکنان مهره رنگی خود را انتخاب کرده و آن را ابتدای صفحه بازی قرار می دهد. کارت های امتیاز دهی نیز بر اساس رنگ مهره هر بازیکن بین بازیکنان تقسیم می شود.

حال یکی از بازیکنان به قید قرعه و یا به انتخاب دیگر بازیکنان بازی را شروع می کند و یکی از کارت های خود را تعبیر می کند. در اینجا می توانید تعیین کنید هر یک از بازیکنان که زودتر چیزی راجع به کارت پیش رویش به ذهنش رسید شروع کننده بازی باشد و بعد از آن به صورت ساعت گرد نوبت به دیگر بازیکنان برسد. بعد از اینکار باقی بازیکنان باید در کارت هایشان شبیه ترین کارت به شعر، جمله و یا هرآن چیزی که تعبیر کننده گفته است را انتخاب کنند و به صورتی که دیگر بازیکنان نبینند کارت را به بازیکن بدهند. در تمام طول بازی باید حواستان به این موضوع باشد که بازیکنان دیگر نتوانند کارت هایی که در دست دارید را ببینند. بعد از آنکه تمامی بازیکنان کارت خود را تحویل دادند، بازیکن تعبیر کننده کارت ها را مخلوط کرده و از طرفی که تصویر آن مشخص است بر روی زمین قرار می دهد.

به این نکته توجه داشته باشید هنگامی که می خواهید یکی از کارت ها از میان ۶ کارتی که در دست دارید را تعبیر کنید ، میتوانید از شعر ، ضرب المثل ، کلمه ، جمله و یا حتی پانتومیم برای اینکار استفاده کنید. ولی بازیکن باید متوجه این نکته باشد که تعبیر او از کارت نباید خیلی آسان باشد که همه بازیکنان به راحتی بتوانند کارت مورد نظر او را تشخیص دهند و از طرف دیگر نباید آنقدر هم سخت باشد که هیچ یک از بازیکنان نتوانند کارت را تشخیص دهند زیرا در این دو صورت هیچ امتیازی به بازیکن اصلی و دیگر بازیکنان نخواهد رسید.

نکته ای که در این مرحله باید به یاد داشته باشید این است که در انتخاب کارتی که میخواهید به تعبیر کننده تحویل دهید نهایت سیاست و خلاقیت را به کار ببرید زیرا شما با این کار می توانید رای های دیگران را برای خودتان جمع کنید و از این طریق بر امتیازهایتان بیافزایید.

نحوه امتیازدهی در بازی دسته جمعی استوژیت

بعد از آنکه تعبیر کننده تمامی کارت ها را بر روی زمین و در بالای هر یک از اعداد ۱ تا ۸ که بر روی صفحه بازی مشخص شده است قرار داد ، نوبت به امتیاز دهی می رسد. در این مرحله هر یک از بازیکنان عدد تصویری را که فکر می کنند مربوط به کارت تعبیر کننده است را بدون اینکه دیگر بازیکنان ببینند به بازیکن اصلی تحویل می دهند.حال این بازیکن هر کارت امتیاز دهی را بر روی شماره مورد نظر قرار می دهد.

خب حالا فرض کنید ما ۸ بازیکن داریم که یک نفر از آنها تعبیر کننده است و چون او کارت مورد نظر را انتخاب کرده است نمی تواند رای دهد و ۷ بازیکن دیگر رای خود را به او داده اند. حال ۸ کارت تصویر دور صفحه بازی چیده شده است که زیر هر یک از آنها شماره ای مشخص است . برفرض شماره کارتی که مورد نظر تعبیر کننده می باشد ۳ است و کارت های دیگر بازیکنان از ۱ تا ۸ . کارت تصویر شماره ۳ تعداد ۴ رای دریافت می کند و این یعنی ۴ نفر از بازیکنان کارت تصویر درست را تشخیص داده اند ، از طرف دیگر کارت شماره ۸ به علت اینکه شباهت زیادی که به جمله، شعر یا چیزی که تعبیر کننده گفته است ۳ رای میگیرد و کارت شماره ۵ نیز یک رای.

در این حالت از آنجایی که کارت تصویر بازیکن تعبیر کننده ۴ رای به خود اختصاص داده است ۳ امتیاز کسب می کند و تمامی ۴ بازیکنی که به او رای داده اند نیز ۳ امتیاز خواهند گرفت . کارت شماره ۸ هم به ازای هر رای ۱ امتیاز کسب می کند که با احتساب ۳ رای که دریافت کرده است ۳ امتیاز کسب می کند که این امتیاز به بازیکن صاحب کارت تعلق می گیرد. کارت شماره ۵ نیز ۱ امتیاز کسب خواهد کرد.

بعد از آنکه امتیاز ها مشخص شد هر بازیکن به اندازه امتیازی که دریافت کرده است مهره خود را بر روی صفحه به جلو می برد . تمام شدن بازی به این صورت می باشد که هر بازیکنی به انتهای خانه های بر روی صفحه بازی رسید برنده خواهد شد و به عنوان تعبیر کننده اعظم یا استوژیتاک اعظم شناخته خواهد شد. ولی شما می توانید در این قسمت از توافق بین خودتان نیز برای انتهای بازی استفاده کنید . برای مثال هر نفری که زودتر به امتیاز ۵۰ برسد برنده است یا اینکه هرگاه کارت های دست بازیکنان به اتمام رسید بازی به انتها برسد و بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشت برنده باشد. همیشه برای اضافه کردن هیجان به بازی از این روش ها استفاده کنید تا بازی برایتان یکنواخت و تکراری نشود.

خوشبختانه از آن جاییکارت های این بازی به صورت هوشمندانه ای انتخاب و طراحی شده است، دست شما در انتخاب جملات، شعر و … باز می باشد و می توانید بازی دسته جمعی استوژیت را برای مدت طولانی بازی کنید و لذت ببرید. از طرف دیگر کارت های جدیدی نیز برای استوژیت تولید می شود تا بازیکنانی که این بازی را دارند دوباره بتوانند هیجان را به بازی خود باز گردانند و از استوژیت مثل روزهای اول لذت ببرند.

جمع بندی و نتیجه گیری

اگر طرفدار بازی های دسته جمعی هستید و همیشه در جمع ها و مهمانی هایتان به دنبال ابزاری برای سرگرمی افراد حاضر می گردید شک نکنید استوژیت می تواند به راحتی این کار را برای شما انجام دهد و شما و اطرافیانتان را برای مدتی سرگرم نماید. داخل جعبه بازی هم یک عدد کیسه پارچه ای قرار دارد که با آن می توانید استوژیت را به هر جا که رفتید ببرید و جمعتان را شاد کنید. در آخر نیز خوشحال می شویم نظر شما را در ارتباط با این بازی و دیگر بازی های دسته جمعی بدانیم.

مشخصات کلی این بازی

سال انتشار دیکسیت: ۲۰۰۸

سال انتشار استوژیت: ۲۰۱۴

طراح و خالق بازی: JEAN LUOIS ROUBIRA

شرکت های منتشر کننده: ASMODEE,LIBELLUDKADABRA و…

تعداد بازیکنان دیکسیت: ۳ الی ۶ نفر

تعداد بازیکنان استوژیت: ۲ الی ۸ نفر

بهترین تعداد نفر برای بازی: ۵ الی ۸ نفره

درجه سنی: ۱۳ سال به بالا (دانش آموزان و خصوصا دانشجویان و همه ی افراد خلاق و اعضای خانواده )

مقدار نوشته های انگلیسی در کارت ها و ادوات بازی: بدون نوشته خاصی

Expansion  یا توسعه دیکسیت: دارد

Expansion  یا توسعه استوژیت: در دست تولید

زمان بازی: حدود ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت

رتبه در سایت BOARDGAMEGEEK :  رتبه کل: ۱۱۷   رتبه بازی پارتی گیم: ۱۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *