دسته‌بندی نشده

معرفی بازی کاستل (nox)

مهمانی هیولاها؛ تجربه بازی ایرانی کاستل

بازار بازی های رومیزی و کارتی ایرانی این روز ها بسیار داغ است. البته این داغی به خاطر عرضه متداوم و بلا انقطاع بازی های تراز اول دنیا نیست. بلکه در بین این همه بازی کارتی و رومیزی که به بازار عرضه می شود، کم هستند آن هایی که واقعا می درخشند و جای خود را در بین بازیکن ها باز می کنند. در این مقاله کوتاه قصد داریم بازی کاستل را بررسی کنیم و تجربه خود از این بازی را با شما به اشتراک بگذاریم.

مقدمه

بازگشت به ریشه ها همیشه خوشایند است پس بگذارید ببینیم که کاستل که الان در اکثر فروشگاه های فیزیکی و اینترنتی با جعبه نارنجی براق، خودنمایی می کند از کجا آمده است. بازی کاستل از روی بازی Nox که در سال ۲۰۱۲ عرضه شده است، ساخته و طراحی شده است. بازی در سبک کارتی است و مکانیزم هایی که در آن استفاده شده مدیریت کارت های دست و همچنین جمع آوری دسته ای از کارت های مشخص است. قوانین بازی بسیار ساده و امکان انجام این بازی با هر گروهی امکان پذیر است. بازی کاستل از ۳ مدل کارت ( ۳ هیولای مختلف ) تشکیل شده که بر روی هر کدام از این مدل ها اعدادی نقش بسته است.

در بازی کاستل یا Nox هدف بازیکنان ساختن ” نمایشگاه مردگان ” است که در آن باید از هر ۳ مدل کارت، حداقل یک عدد را در جلوی خود قرار دهند. بازی به این صورت است:

  • همه کارت ها بر خورده و به هر بازیکن ۳ کارت داده می شود.
  • بازیکنی که نوبت وی است، یکی از کارت های دست خود را انتخاب کرده و جلوی خود یا بازیکنی دیگر قرار می دهد ( در این مورد به تفصیل صحبت خواهیم کرد )
  • بازیکن یک کارت دیگر بر می دارد تا تعداد کارت های دست خود را مجددا به ۳ برساند.
  • نوبت بازیکن بعدی می شود.

بازی به همین سادگی که گفتیم انجام می شود. هیچ نکته مبهمی وجود ندارد و شما باید در نوبت خود، یک کارت را انتخاب کرده و بازی کنید، سپس یک کارت جدید بردارید و نوبت بازیکن بعدی است. بازی تا زمانی ادامه پیدا می کند که یا یکی از بازیکن ششمین دسته کارت را در جلوی خود یا دیگران قرار دهد یا اینکه کارت های اضافی بازی به اتمام برسد. در این قسمت دور به اتمام رسیده و موقع امتیاز شماری است.

 

قضیه دسته ها چیه؟ چرا ۶ تا ؟

خب بگذارید این موضوع را بازتر کنیم. فعلا به آن قسمتی که گفتیم هم می توانید جلوی خودتان کارت بازی کنید و هم جلوی دیگران، کاری نداشته باشید. شما در نوبت خودتان فرض کنید کارت مومیایی ۶ را جلوی خودتان قرار می دهید. سپس در نوبت بعدی کله کدو ۵ را قرار می دهید و در نوبت بعدی هم زامبی ۱۰٫ این کارت ها با توجه به اینکه از ۳ مدل متفاوتند نمی توانند بر روی هم قرار داده شوند پس شما تا این لحظه ۳ دسته درست کرده اید. حالا فرض کنید تصمیم می گیرید که کله کدو ۷ را هم جلوی خودتان قرار دهید. شما می توانید این کارت جدید را بر روی کله کدوی قبلی بگذارید و هم چنان ۳ دسته کارت داشته باشد و هم می توانید که کله کدو ۷ را در یک دسته جدید قرار دهید و کلا ۴ دسته کارت داشته باشید. به محض اینکه ششمین دسته کارت توسط یکی از بازیکنان ساخته شد، آن دور به اتمام رسیده و موقع امتیاز شماری فرا می رسد.

امتیاز شماری تنها از بازیکنانی انجام می شود که ” نمایشگاه مردگان ” آن ها حداقل از هر ۳ مدل کارت یک عدد وجود داشته باشد. امتیاز این بازیکنان مجموع تمام اعدادی است که روی آن دسته ها قرار دارد.

 

بکنم توی پاچه ات یا نه؟

به تنها پیچش بازی خوش آمدید. شما می توانید کارت هایی که در دستتان دارید را در ” نمایشگاه مردگان ” حریف بازی کنید. یعنی چه؟ فرض کنید در جلوی یکی از حرفانتان کارت ۱۱ زامبی وجود داشته باشد. شما می توانید در نوبت خودتان کارت ۱ زامبی که دارید را بر روی کارت ۱۱ وی قرار داده و ارزش آن را کم کنید. بووووم. ۱۰ امتیاز از دست حریف پرید.

کار دیگری که می توانید کنید این است که دو دسته کارت حریف که در جلوی وی قرار دارد را با هم ترکیب کنید. چطور؟ فرض کنید در جلوی حریفتان کارت کدو تنبل ۱ در یک دسته و کارت کدو تنبل ۱۰ در یک دسته دیگر قرار دارد. حال شما می توانید با بازی کردن کارت کدو تنبل ۱ بر روی دسته ای که عدد ۱۰ دارد، باعث شوید که ۲ دسته کارت کدو تنبل ۱ به وجو بیاید که بر اساس قوانین بازی، این دو دسته باید با هم یکی شوند. هم یکی از دسته کارت های حریف کم می شود و هم امتیاز وی.

 

تجربه بازی کاستل

تجربه بازی کاستل را با ۲ گروه محتلف داشته ام. گروه اولی گروهی بودند که بازی سبکشان Rising Sun بود و گروه دوم هم گروهی بود که سنگین ترین بازی ای که انجام داده بودند، Splendor بود. در زمان بازی با هر ۲ گروه به نظر می آید که انجام بازی کاستل برای هر دوی آن ها خوشایند است و سادگی بازی اذیتشان نمی کند. از آن جایی که در این بازی تعامل بین بازیکنان در انداختن کارت ها در جلوی یکدیگر خلاصه می شود، معمولا به آن صورت صحبتی بین بازیکنان در نمی گیرد و به قول گفتنی سر هر کس به کار خودش گرم است.

در تجربه بازی کاستل، بازی ۲ نفره این بازی اصلا خوب نبود و به نظر من نباید این بازی را با تعداد کمتر از ۳ نفر انجام داد. طول زمان بازی در حالت ۲ نفره کمتر از ۱۰ دقیقه طول می کشد و واقعا چالشی برای شما به وجود نمی آورد. شاید نتوان از این موضوع به عنوان یک ایراد بزرگ یاد کرد ولی به نظر من بهتر است یک فیلم ببینید تا اینکه بازی کاستل را به صورت ۲ نفره انجام دهید.

طراحی هنری بازی نسبت به نسخه اصلی بازی یعنی NOX بسیار بهتر شده است و طرح های جدید را خیلی دوست دارم. در مورد کیفیت کارت ها حرف زیادی برای گفتن ندارم ولی فکر می کنم که نه آنقدر بد هستند که نتوان آن ها را تحمل کرد و نه آن قدر خوب هستند که بتوان روی سر آن ها قسم خورد.

ناشر بازی یعنی After 5 Games بعد از تولید این بازی کاملا ناپدید شد و هیچ خبری از آن ها نیست ولی به صورت کلی می توان گفت که تجربه ای که در کاستل وجود دارد، آن قدر ها هم بد نیست که بازی ای دیگر از این ناشر نبینیم.

به عنوان حرف آخر انجام بازی کاستل را به شما پیشنهاد می کنم. با توجه به قیمت خیلی پایین بازی و امکان انجام آن با گروه های مختلف می توان امیدوار بود که شما از انجام آن لذت ببرید و ارزش این را داشته باشد که در قفسه شما جایی را به خود اختصاص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *